Святитель Петр, митрополит Московский

Святитель Петр, митрополит Московский6 сентября – перенесение мощей святителя Петра, митрополита Киевского, Московского и всея России, чудотворца (1479 год).

Первый Московский святой, был известен кротостью и смирением. Особый его вклад в церковную и политическую жизнь — перенесение митрополичьей кафедры из Киева на несколько лет во Владимир, а потом в Москву, предопределившее духовное, политическое и экономическое возвышение столицы.

Тропарь святителя Петра

Наста днесь всечестный праздник/ пренесения честных мощей твоих, святителю Петре,/ веселя изрядно твое стадо,/ и верное отечество, и люди,/ о нихже не оскудевай, моляся Христу Богу,/ еже от Него дарованней ти пастве сохранитися от враг ненаветованней// и спастися душам нашим.

Кондак святителя Петра

Яко врача преизрядна и источника чудесем обильна,/ днесь сошедшеся любовию, духовная твоя чада,/ в пренесение честных мощей твоих,/ архиерею Петре, молим тя:/ моли Христа Бога даровати честным твоим пренесением/ верному воинству нашему на враги победительная,/ да твоими к Богу молитвами находящих зол избавльшеся,/ радостною душею и веселием сердца/ благодарная ти воспоем, глаголюще:// радуйся, отче Петре, архиереев и всея Российския земли удобрение.

На фото икона собора святителя Петра в Высоко-Петровском монастыре, Москва.